Sklenice a jak se v nich vyznat

Bez sklenic to nejde

Skláři, sklárny i další výrobci skla sice umí vytvořit ledacos, ale přesto se jejich hlavní výroba soustředí především na dvě zásadní oblasti – výroba okenních tabulek a výroba sklenic. Právě sklenice jsou artiklem, který najdeme v každé domácnosti, baru, firmě – jsou i v té nejmenší kuchyňce. Určitě i vy máte doma nespočet větších či menších sklenic roztodivných tvarů a velikostí. A možná jste se nad nimi nikdy hlouběji nezamysleli.

Velké sklenice

Podíváme se na sklenice z hlediska jejich velikosti, s níž se neodmyslitelně pojí i jejich pojmenování a účel. A možná budete žasnout.

Tuplák – jedná se o největší běžnou sklenici, jejíž určení je jasné – je to pivní sklenice. Má objem přesně 1 litr a nejčastěji se vyrábí jako úzká a vysoká (ale můžete najít i tupláky v jiném designu).

Půllitr – na druhém místě je rozhodně půllitr, který má (jak už jeho název napovídá) objem 0,5 litru. Obvykle ho známe jakožto silnostěnnou sklenici s velkým uchem, ale běžné jsou i jiné designy půllitrů. Neslouží pouze k popíjení piva, ale využívá se na míchané nápoje, limonády a další.

Třetinka – hned za půllitrem následuje sklenice nesoucí název třetinka, a to podle svého objemu 0,3 litru. Běžně se do ní dává malé pivo, malá limonáda a tak dále.

Sklenka, sklenička – to je přesně ta obvyklá nádoba, ze které pijete všechno možné i nemožné a jejíž objem je zpravidla 0,2 litru (ale v současnosti se sklenice vyrábějí i v dalších objemech, takže leckdo má doma celé spektrum velikostí).

Malé sklenice

Další skupinou jsou malé sklenice, které mají většinou zcela specifické určení.

Odlivka – z té nemusíte nic odlévat, ale jedná se o sklenici o polovičním objemu než má ta klasická – tedy má 0,1 litru.

Odměrka – ta může mít různé objemy. Nejčastěji se do ní vejde 1 litr, ale může být i výrazně menší. Podstatné je, že na sobě má rysky a přesně vyznačené objemové míry. Zpravidla se z ní nepije.

Sklenice na grog/punč/svařák – může mít velikost odlivky nebo klasické sklenice, záleží na vás nebo prodejci. Ale obvykle jde o silnostěnné sklenice, které dobře snášejí vroucí vodu, a tak jsou určené k pití horkých nápojů – ať už kávy, čaje nebo těch s přidaným alkoholem.

Sklenice na víno – vinná sklenice má zpravidla objem 0,2 litru, ale není to pravidlem – můžete sehnat i speciální vinné sklenky o objemu 0,3, ale klidně i 0,7 litru. Podstatné je, že je z poměrně tenkého skla, má nožku na kruhové podstavě, zpravidla jakoby soudkový tvar a rozšířené hrdlo. Designově se liší kus od kusu.

Sklenice na koňak – neboli napoleonka. Tato sklenice je široká, má jen nízkou stopku a směrem vzhůru se zužuje. Není určena na „panáky“, ale na dražší typy alkoholických nápojů.

Panák – neboli likérka je nejmenší typ skleniček o objemu 0,04 litru. Jde-li o malý panák, je objem pouze 0,02 litru. Slouží zejména na tvrdý alkohol.

Přečtěte si také Sklo, porcelán nebo keramika: Jak si vybrat? nebo Naučte se vařit ve skle.

Fotografie