Historie výroby skla

Výroba skla již před naším letopočtem

Již před více než 3000 lety před naším letopočtem ve staré Mezopotámii zjistili místní vynálezci podstatu výroby skla. Když roztaví křemičitý písek a následně se hmota rychle zchladí, vzniká sklo. Přirozeným žárem (blesk, sopečná činnost) vzniká mnoho hornin. Obyvatelé Mezopotámie si velmi rychle všimli jejich skvělých vlastností. 

Na Mezopotámii navázal starý Egypt, ze kterého zůstalo do dnešních dob zachováno mnoho skleněných nádob. Ty pravděpodobně sloužily k uchovávání olejů a mastí. 

Nejstarší „recept“ na výrobu skla najdeme v asyrské literatuře, kde je popsán nejen postup, ale také přesné množství surovin. Již kolem roku 100 před naším letopočtem byla vynalezena sklenářská píšťala, díky které lze foukat tenkostěnné sklenice. 

Modernizace výroby

Přestože sklo zvládli obstojně vyrobit již staří Egypťané, tak teprve ve 12. století v gotických chrámech bylo použito takzvané měsíční sklo. To je průsvitné a díky němu se chrámy osvětlily. Došlo také k modernizaci výroby skleněného nádobí, to však bylo dostupné jen vyšším vrstvám. 

V roce 1688 vzniklo první zrcadlo. To bylo také kvůli velmi vysoké pořizovací ceně přístupné jen šlechtě. Velmi rychle se stalo součástí tehdejších paláců a honosných sídel. 

Milníkem při výrobě skla se stal vynález nepřetržitě pracující varné pece. Ty používáme v pozměněné formě dodnes a právě díky nim bylo možné začít strojově vyrábět skleněné obaly. Sklo se stalo dostupnější a tím odstartovala také jeho velká éra. 

Nová éra a současnost

Po vynálezu varné pece to šlo se sklem jako na běžícím pásu. V roce 1903 byl vynalezen automatický stroj na vyfukování lahví, který zvládl za hodinu zhotovit až 2500 kusů. Brzy nato se začalo vyrábět sklo metodou dvakrát fuk, ta se ostatně využívá dodnes. 

Od 50. let 20. století stále stoupá výroba skla a to díky elektronicky řízeným strojům. Sklo se stalo nedílnou součástí běžného života. Najdeme jej v domácnostech, zdravotnictví, průmyslu a mnoha dalších odvětvích. Právě v této době je sklo nejvíce využíváno jako obalový materiál pro potraviny a další výrobky. 

V současnosti jsme se dostali do doby, kterou můžeme bez nadsázky nazvat dobou plastovou. Sklo pomalu mizí a vytlačil ho právě plast. Po několika desítkách let si ale začínáme uvědomovat, že zaplavení světa plastem nebyl nejlepší krok a některé firmy se vrací k trendu vratného skla na potraviny. 

Vývoj sklářství na území dnešního Česka

  • Středověká tradice sklářství - sklářská tradice v Českých zemích sahá až do středověku, kdy se začaly rozvíjet sklářské hutě na území dnešního Česka. Tento obor se stal důležitou součástí hospodářství, přičemž české sklo si získalo reputaci svou kvalitou a uměleckým zpracováním.
  • Renesanční inovace - během období renesance začali čeští skláři experimentovat s novými technikami a materiály. Vznikaly významné sklářské dílny, které se proslavily svými unikátními výrobky, a to jak v Čechách, tak i v Evropě.
  • Barokní éra a sláva českého skla - v 17. a 18. století zažívalo české sklářství období rozkvětu. Barokní styl ovlivnil výrobu skla, přičemž se objevily bohatě zdobené skleněné předměty jako lustry, vázy a soupravy na pití. Tato éra se stala zlatým věkem pro české sklářství.
  • Průmyslová revoluce a modernizace - s příchodem průmyslové revoluce v 19. století došlo k modernizaci sklářského průmyslu v Čechách. V této době se rozvíjela strojní výroba skla, což vedlo k masové produkci a dostupnosti skleněných výrobků pro širokou veřejnost.
  • Art nouveau a secese - na přelomu 19. a 20. století se české sklářství stalo součástí uměleckého hnutí Art nouveau a secese. Sklářští mistři jako Josef Hoffmann, František Křižík a René Roubíček se proslavili svými inovativními designy a technikami zpracování skla.
  • Období socialismu a sklářský průmysl - po druhé světové válce se české sklářství stalo součástí socialistického průmyslu. Sklářské podniky byly znárodněny a soustředěny do velkých podniků, což ovlivnilo jak kvalitu, tak i rozvoj inovací v odvětví.
  • Sklářské umění v současnosti - dnešní české sklářství je ovlivněno kombinací tradice a moderních trendů. Sklářští umělci a designéři stále vytvářejí unikátní a kreativní skleněné artefakty, které jsou ceněny jak na domácím trhu, tak i v zahraničí, a pokračují tak v bohaté historii českého sklářství.

Pokud vás zajímají další informace z historie skla, tak si přečtěte o hyalitovém sklu. Inspiraci na vlastní tvoření najdete v článku Jak na výrobu skleněné mozaiky.

Fotografie