Navštivte porcelán po celém Česku

Podzim v plném proudu, čas na výlety

Je podzim, krásné barevné roční období, kdy se příroda chystá ke spánku. Vy sedíte doma s horkým čajem, díváte se z okna, jak krásně prší a možná plánujete výlet na víkend. Máme pravdu? Připravili jsme pro vás několik tipů na výlety po Česku, které se tentokrát budou týkat porcelánu.

Východočeské muzeum v Pardubicích

Nejprve se zastavme na zámku v Pardubicích, kde najdete Východočeské muzeum. Je zde k vidění více než 750 000 exponátů, z toho je 1 300 kusů porcelánu a keramiky. Jedná se hlavně o starší, takže především užitkovou tvorbu. Nejstarší kousky pochází z 2. poloviny 18. století. Najdeme zde keramiku ze 70. let 20. století a několik současných autorů.

Hrad Loket

Na hradě Loket, se stářím více než 800 let, najdete stálou expozici skla a porcelánu. Výstava zahrnuje kousky z 19. a 20. století. Většinu exponátů vyrobila porcelánka v Horním Slavkově nebo Lokti. Vidět zde můžete nejrůznější figurky, nádobí a ručně malované hlavičky dýmek. Bonusem jsou lázeňské pohárky na vodu z vyvěrajících pramenů, které pochází z Vídně z 18. a 19. století. Třešničkou na dortu je sklo z karlovarské sklárny Moser.

Minout byste neměli ani sloup se sousoším Nejsvětější Trojice, který se nachází na náměstí, nebo Černou věž, která je součástí hradebního systému města.

Muzeum Českého ráje v Turnově

V Libereckém kraji můžete navštívit sbírku uměleckých řemesel v Turnově. K vidění je vedle porcelánu také keramika, cín a textil. Většina kusů ve sbírce pochází ze severovýchodních Čech a to především z 19. a 20. století.

Mezi zajímavé památky, které byste neměli minout, patří také radnice z roku 1526, novogotický kostel Narození Panny Marie, kostel sv. Františka z Assisi, který najdete na náměstí, nebo kostel sv. Mikuláše z poloviny 14. století.

Muzeum porcelánu v Klášterci nad Ohří

V Klášterci nad Ohří najdete jedinečnou porcelánku Thun a kousek od ní krásný zámek jako stvořený pro zimní procházky. Přímo zde je muzeum porcelánu. Sbírka je jedinečná svým rozsahem – zabírá totiž 21 sálů. K vidění je také japonský a čínský porcelán z  16. až 19. století. Některé kousky ve sbírce pochází přímo z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Součástí pseudogotického zámku s překrásnou zahradou je také Kostel Nejsvětější Trojice a historicky významná Thunská hrobka.

Zajímá vás více informací o porcelánu? Podívejte se na náš článek Jak se vyrábí porcelán? nebo se inspirujte článkem Namalujte si s dětmi porcelánové hrnečky a pusťte se do tvoření. Inspiraci zde najdou i dospělí.

Fotografie