Jak se pozná Míšeňský porcelán?
Možná doma máte pár porcelánových kousků a přemýšlíte, jestli se nejedná právě o tento slavný porcelán. Zjistíte to velmi snadno, a to pokud tyto výrobky otočíte vzhůru nohama, respektive dnem vzhůru. Právě na něm byste měli najít značku určující, odkud tento porcelán pochází. Typické je, že Míšeňský porcelán má ve znaku zkřížené meče.
Ale můžete narazit i na symbol dvou zkřížených hornických kladiv, u nichž se nachází i královská koruna a také nápis „Pirken-hammer“ - v tom případě jde o historický porcelán z porcelánky v Březové (ten je obvykle mnohem ozdobnější a historičtějšího vzezření než ten typický Míšeňský).
Jak vznikl Míšeňský porcelán?
Tento speciální typ porcelánu spatřil světlo světa v roce 1708, a to pod názvem „Bílý evropský porcelán“. Vznikl na přání a na silné naléhání tehdejšího saského kurfiřta (a později také polského krále) Augusta Silného, který kouzlu porcelánu propadl už dávno předtím a měli obrovskou a velmi cennou sbírku.
Na jeho nátlak tento nový typ vytvořil Ehrenfried Walther von Tschirnhaus, který byl známý spíše jako alchymista, ale po mnoha svých slibech a marných pokusech o vytvoření zlata a dalších cenných kovů skončil ve vězení – teprve tehdy krále uprosil, aby zařídil jeho propuštění a následně se pustil do urputné práce, na jejímž konci byl právě objev postupu výroby tohoto porcelánu.
Čím je Míšeňský porcelán výjimečný?
Nejprve začalo vznikat klasické kuchyňské nádobí, a to již rok po objevu postupu na výrobu tohoto porcelánu. V té době už fungovala první manufaktura v Míšni. Posléze se přešlo na výrobu cibulového vzoru, který je u mnoha lidí oblíbený dodnes. A naprostým skvostem byla výroba takzvaného labutího servisu, který měl víc než 1 000 kusů, ale během druhé světové války se bohužel ztratil (pozitivní je, že formy na tento servis jsou stále k dispozici, takže se vyrábějí jeho repliky).
Speciální technika vypalování
Míšeňský porcelán je sice obvykle čistě bílý, ale je i často zdoben. Ke zdobení se přistoupilo už na počátku výroby a šlo o něco velmi netypického. Používaly se speciální glazury a byly postaveny speciální vypalovací pece, které odpovídaly přesně tomuto typu porcelánu.
Technologie vypalování je od počátku podobná té čínské, takže při teplotách okolo 1 400° C se dosahuje takového výsledku, kde je porcelán téměř průhledný a vypadá neskutečně křehce. Na druhou stranu, tato technika vypalování zajistí, že Míšeňský porcelán je velmi odolný vůči teplotním šoků (když si tedy do chladného porcelánového hrnečku z Míšně nalijete horký čaj, nic se s ním nestane).
Oblíbené motivy
V průběhu času se jednotlivé typy výzdoby porcelánu měnily, ale lidé si přesto určité motivy zamilovali natolik, že je na Míšeňském porcelánu chtějí dodnes. Takové popularity nedosáhl jen typický modrý cibulový vzor, ale stejně oblíbené je i zdobení purpurovými růžemi či fíkovými listy, případně se lidem líbí motivy vyryté pod glazurou talířů (nejčastěji kupované jsou a byly ty s létajícími draky v rudých a zlatých barvách, kteří měli uprostřed speciální medailon).
Přečtete si u nás také článek na téma Tradiční keramické nádoby: římský hrnec nebo poznejte 6 tipů, které vám usnadní práci s glazurou.