Tradiční keramické nádoby: římský hrnec

Co je římský hrnec

Římský hrnec, jak jeho název napovídá, má svůj domov ve starověkém Římě. Vynalezl jej Luculus a přestože jde o opravdu historický kousek, který byl nalezen i v různých vykopávkách, tak jej využijete i dnes. Svoji renesanci zažívá nejen v Itálii, ale i v celém zbytku Evropy. 

Celý římský hrnec je vyroben z keramiky, konkrétně z pálené terakotové hlíny. Nádoba může být oválného nebo hranatého tvaru. Spodní část hrnce je o něco vyšší a umožňuje vařit jídla v jejich přirozené šťávě. 

Víko nádoby bývá bohatě zdobené nejrůznějšími ornamenty. Najdeme výrobky s tradičními vzory, moderní vzory, ale také římské hrnce zcela bez vzoru. Keramika může být surová bez glazury nebo glazovaná. 

Jaký typ hrnce zvolit

Hlavní kritérium při výběru římského hrnce není jeho velikost nebo tvar, ale přítomnost glazury. Hliněný hrnec bez glazury disponuje svými přirozenými vlastnostmi, kdy se do pokrmu postupně uvolňuje vlhkost natažená v hlíně. Glazura tuto vlastnost tlumí a tím dělá z římského hrnce „obyčejnou“ keramickou nádobu na pečení. 

Pravý římský hrnec je ten bez glazury. Jídlo připravujete prakticky jako za starých dob a využíváte přirozených vlastností materiálu. V neglazovaném hrnci se vytváří dostatek páry, která zajistí šťavnatost výsledného pokrmu. Na druhou stranu neglazovaná keramika vyžaduje větší péči a zůstávají na ní skvrny. 

Jaký hrnec zvolit: 

  • pečení chleba: glazovaný římský hrnec,
  • příprava dušeného masa ve vlastní šťávě: oba typy,
  • pečení sladkého pečiva: glazovaný hrnec,
  • dušení zeleniny: neglazovaný římský hrnec,
  • zapékané pokrmy (např. lasagne): glazovaný hrnec.

Jak se peče v římském hrnci?

Protože pečení v glazovaném hrnci se nijak neliší od běžných keramických nádob na pečení, tak si uvedeme specifika pečení v přírodním římském hrnci. 

Před prvním použitím celou nádobu důkladně omyjte. Před každým pečením namočte spodní část i poklici do vody na 20 minut. Hrnec nemusíte potopit, bohatě stačí, když do obou částí nalijete vodu a necháte ji vsáknout, aby se během pečení mohla uvolňovat. 

Římský hrnec vkládejte do studené trouby a postupně ji zahřívejte. Veškeré keramické pečící nádoby jsou velmi náchylné na změny teplot a mohly by puknout. Při vyndávání z trouby umístěte hrnec na podložku a vyhněte se kontaktu se studenou vodou. Nedávejte také horký hrnec chladnout v zimě ven. Opět hrozí prasknutí. 

Keramika je úžasný materiál, který jídlu předá své jedinečné vlastnosti. Přečtěte si o také o tradičním tajinu, který se využívá na blízkém východě a v severní Africe. Prostudujte i historii keramiky a nechte se unést jejím příběhem.

Fotografie